Her lokmasında damak tadı mirası saklı… Gaziantep’te yemek kültürünün temeli, yöresel ve kaliteli malzemeleri, el ustalığının eseri olarak ortaya çıkarmaktır. Asırlık yöresel lezzetlerimizden, özellikle kış aylarında hastalıklara şifa niyetine beyran, bayramların olmazsa olmazı yuvalama, içinde adeta bir hazine saklı olan kuru dolma ve içli köfte gibi UNESCO tarafından koruma altına alınmış lezzetlerimizi herkesin denemesini tavsiye ediyoruz.

En özel malzemelerin incecik hamur ile buluşması... Birbirinden farklı harçları bir hamurun üzerine serip, hepsinde ayrı ayrı tatlar yakalayan ustalık eserleridir pideler… Herkesin bir favori pidesi vardır seçenekler arasında. Kimi kıymalı yumurtalı tutkunudur, kimi kuşbaşılı kaşarlı… Gününüzün her anına eşlik edebilecek, mis gibi hamurun üstüne bol malzemeli pide arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Ağızda dağılan gerçek Antep lezzetleri her gün taptaze ve Miske’de… Tatlı diyince ilk akla gelen, tadını daha iyi hissetmek için ılık süt eşliğinde servis edilen ve günlük olarak yerinden yani Antep’ten gelen baklavalar, yıllar boyunca geleneklerle yaşayan özel Gaziantep kaymağı ve Antep fıstığı ile hazırlanan katmer, içinde eriyen peyniri ile leziz mi leziz künefemiz… Hem doğal hem de gerçek tatlar arayanlar için usulüne uygun hazırlanan ve sunulan en özel tatlılar Miske’de!

İncelikle hazırlanan, özenle sunulan muhteşem lezzetler... Etlerimiz özel besi çiftliğimizde veteriner denetiminde, tüm testler gerçekleştikten sonra sizlere sunulmaktadır! Miske’ye gelen bu özenle seçilmiş etler ve diğer tüm malzemeler ile artık mutfaktan bir miras çıkarmak kalır geriye... Mutfaktaki usta ellerimiz, geçmişten günümüze uzanan bu lezzetleri incelikle ve tutkuyla hazırlayarak sizlere sunar. Size de Miske’nin bütün lezzetlerini gönül rahatlığı ile tatmak ve her lezzet ile büyülenmek kalır. (Küçük bir not: Kebaplarımızı ve kırmızı etlerimizi denerken bir an gözlerinizi kapatın; kendinizi adeta Antep’teymiş gibi hissedeceksiniz!)